تشخیص طلای سفید و نقره در چیست؟

تشخیص طلای سفید و نقره در چیست؟ از آنجایی که جواهرات به دو رنگ زرد و سفید در بازار موجود است و هر کدام طرفداران خاص خود را دارند. عده ای  از مردم به دلیل درخشش طلای زرد علاقه مند به خرید آن هستند و برخی طلای سفید را ترجیح می دهند. شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که متناسب با سلیقه شما طلای سفید بیشتری خریداری می کنند. شاید شما هم فکر کرده باشید طلای سفید چیست؟ چگونه ساخته می شود؟ تفاوت طلای سفید و طلای زرد چیست؟ در این اینجا با تیپزا می خواهیم با طلای سفید و ویژگی های آن بیشتر آشنا شویم.

تشخیص طلای سفید و نقره در چیست؟

 

تشخیص طلای سفید و نقره در چیست؟

طلای سفید و نقره بسیار شبیه به هم هستند و گاهی برای ساخت جواهرات گرانبها مانند گردنبند و حلقه ازدواج استفاده می شود. برای اکثر مردم تشخیص طلای سفید از نقره دشوار است. طلای سفید معمولاً با رودیم، منگنز ، پالادیوم یا نیکل پوشانده می شود (فلزی سفید که قدرت و درخشندگی را افزایش می دهد). نقره اغلب با مس ترکیب می شود و به آن سفید براق میشود.

بیشتر بخوانید: مدل های حلقه نامزدی جدید ترند 2021

طلا سفید چیست؟

جواهرات طلا با قیراط یا عیار مشخص می‌شوند. برای مثال ۱۸ قیراط، ۷۵ درصد خالص و ۱۴ قیراط، ۵۸ درصد خالص است. در جدول زیر ترکیب‌های متداول طلای سفید نشان داده شده است.

طلای سفید آلیاژی است (ترکیبی از فلزات) که به دلیل پوشش سفید فلزی مانند آینه می درخشد. ترکیب معمول آن 90٪ طلا و 10٪ نیکل است. در صنعت جواهرات ، هر آلیاژ طلا با رنگ سفید اغلب طلای سفید نامیده می شود. پس شامل طیف گسترده ای از رنگ ها ، از قرمز کم رنگ تا زرد کم رنگ است. از آبکاری رودیم معمولاً برای درخشش طلای سفید استفاده می شود.

درصد:

نوع طلانیکلمسروی نقرهپالادیم
۱۴ قیراط طلای سفید با نیکل۵۸.۳۱۱237.7
۱۸ قیراط طلای سفید با نیکل۷۵8104.52.5
۱۴ قیراط طلای سفید با پالادیم ۵۸.۳۳32.179.5
۱۸ قیراط طلای سفید با پالادیم۷۵25

نقره چیست؟

نقره از کلمه لاتین “argentum” به معنی سفید یا براق گرفته شده است. نقره یک عنصر شیمیایی خالص است و دارای بالاترین بازتاب و رسانایی گرمایی و الکتریکی از هر فلز خالص است. نقره غالباً به معنی محصول جانبی برای تصفیه طلا ، روی ، سرب و مس استفاده می شود.

تشخیص طلای سفید و نقره در چیست؟

عددی که اغلب بر روی جواهرات نقره حک شده، عدد ۹۲۵ است. البته در نقره‌های دست‌ساز ایرانی عدد ۹۵۰ یا ۹۹۹ هم گاهی اوقات مشاهده می‌شود. جدول زیر متداول‌ترین ترکیبات نقره را نشان می‌دهد.

درصد:

نوع نقره عنصر کمیاب نیکل مس ژرمانیومبرنج
نقره خالص۹۹.۹۹۰.۰۱
نقره استرلینگ۹۲.۵۷.۵ (اگر مس نباشد)۷.۵ (اگر نیکل نباشد)
نقره آرجنتیوم۹۲.۵۵.۵ (ممکن است متفاوت باشد)۲ (ممکن است متفاوت باشد)
سکه نقره۹۰
روکش نقره۵-۱۰۹۰-۹۵

تفاوت طلای سفید و نقره:

۱۴ تفاوت طلای سفید و نقره عبارتند از:

۱. خلوص طلای سفید و نقره
طلای سفید یک آلیاژ است، زیرا از ترکیب طلای خالص با یک فلز سفید تشکیل می‌شود. اما نقره یک عنصر خالص است.
۲. ارزش طلای سفید و نقره
از آنجایی که طلای سفید کمیاب و با دوام است، نسبت به نقره ارزش بیشتری دارد.
۳. ضد خراش بودن طلای سفید و نقره
طلای سفید نسبت به نقره مقاومت بیشتری در برابر خراش دارد.
۴. زنگ زدگی
در مقایسه با نقره، طلای سفید به راحتی زنگ نمی‌زند.
۵. آبکاری
طلا سفید غالباً با رودیم روکش می‌شود، در حالی که نقره به چنین آبکاری نیاز ندارد.
۶. حکاکی
حکاکی روی طلا سفید معمولا آسان‌تر از نقره است، زیرا خاصیت چکش خواری طلای سفید بیشتر است.
۷. علامت گذاری
طلا سفید با قیراط یا درصد عیار و نقره فقط با درصد عیار مشخص می‌شوند.
۸. ته رنگ
از آنجایی که نقره خالص‌تر است، فقط ته رنگ خاکستری دارد. از سوی دیگر طلا سفید می‌تواند ته رنگ مایل به زرد و همچنین مایل به خاکستری داشته باشد که تا حد زیادی به آبکاری آن بستگی دارد.
۹. نماد
نماد نقره “Ag” است که از کلمه لاتین “argentum” به معنای براق یا سفید گرفته شده است. در حالی که نماد طلای سفید “Au” است که از کلمه لاتین “aurum” به معنای تحت الفظی طلا گرفته شده است.

طلای سفید
۱۰. آلیاژ
مس یا نیکل معمولاً به نقره اضافه می‌شوند، در حالی که طلا معمولاً با رودیم، نیکل یا پالادیم ترکیب می‌شود.
۱۱. فراوانی
در مقایسه با طلا، نقره به طور طبیعی فراوان‌تر است. طلا سفید گران‌تر است، زیرا تولید آن سخت‌تر است.
۱۲. استفاده غیر زینتی
علاوه بر اهداف زینتی و تزئینی، از نقره در پزشکی، شیرینی پزی و مهندسی نیز استفاده می‌شود. در عوض، طلای سفید فقط در جواهرات یا دیگر وسایل زینتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۱۳. انواع
طلای سفید با توجه به قیراط طلای خالص استفاده شده، ۱۴ یا ۱۸، و آلیاژ اصلی آن (نیکل یا پالادیم) طبقه بندی می‌شود. معمولاً چهار طبقه بندی برای طلا سفید وجود دارد.
نقره به صورت درصد نقره (۹۹.۹۹%, ۹۲.۵%, ۵-۱۰%) و آلیاژ‌های آن (مس، ژرمانیوم، نیکل، برنج) طبقه بندی می‌شود.

طلای سفید
۱۴. خلوص فلز اصلی در جواهرات
جواهرات نقره می‌توانند تا ۹۹.۹۹% خالص باشند، در حالی که جواهرات طلای سفید تنها تا ۷۵ ٪ خالص هستند.

کلام آخر:
با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله می‌توان تفاوت طلای سفید و نقره را از لحاظ خلوص، ارزش، آلیاژ، آبکاری و نماد مورد بررسی قرار دارد. به یاد داشته باشید برای جلوگیری از کدر یا تیره شدن طلای سفید و نقره باید آن‌ها را به طور منظم «پرداخت» کنید. در ضمن پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با تفاوت طلای سفید و پلاتین، مقاله «تفاوت طلای سفید و پلاتین» را نیز مطالعه کنید. لطفا نظرات و پرسش‌های خود را درباره این مقاله با ما و دیگر مخاطبان ستاره به اشتراک بگذارید.

 

با توجه به آنچه در این مقاله گفته شد ، تفاوت بین طلای سفید و نقره از نظر خلوص ، ارزش ، آلیاژ ، آبکاری و نماد قابل بررسی است. به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از تیرگی و تیره شدن آنها مرتباً هزینه طلای سفید و نقره را پرداخت کنید.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *