چگونه از کفش هایمان مراقبت کنیم

چگونه از کفش هایمان مراقبت کنیم

چگونه از کفش هایمان مراقبت کنیم : یک کفش مناسب خوب تاثیر بسزایی در استایل شما دارد از این رو نیاز به نگهداری و مراقبت بسیار دارند .جنس و دوخت همه کفش ها یا هم فرق میکند بنابراین رفتار ما نیز باید با آنها فرق داشته باشد. برای داشتن کفش های زیبا و سالم که دوامبیشتری داشته باشند باید چند نکته را در نظر گرفته و به آنها توجه نمائید.

ما در هر سنی که باشیم در هر موقعیت زمانی و اجتماعی که باشیم چه در ما بین دوستان و آشنایان و چه در مجلس و محلی که در آن هیچ آشنایی نداشته باشیم باید همیشه به تمیزی و مرتب بودن خود توجه کنیم.مرتب بودن رابطه مستقیمی با محیط اطراف ما دارد چه بسا نقش انسان و ارزشش نیز بالا خواهد رفت…حال به بررسی چند نکته در نگهداری کفش های شما در این مطلب از تیپزا پرداختیم از شما میخواهیم تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

 

چگونه از کفش هایمان مراقبت کنیم

خرید کفش با کیفیت:

نکته مهمی که باید در نظر گرفته شود توجه و دقت در جنس و نوع دوخت کفش در هنگام خرید است . جنس نامرغوب کفش دلیل زود پاره شدن آن است ، علاوه بر این دوخت نامناسب نیز باعث جدا شدن زودهنگام کفش می شود.

برای خرید کفش هایی که برای مدتی ، مد روز هستند و طراحی عجیبی دارند نباید پول زیادی پرداخت شود در عوض به جای آن می توان دو تا سه جفت کفش خریداری کرد که در همه جا بتوان از آنها استفاده نمود.

چگونه از کفش هایمان مراقبت کنیم

پوشیدن کفش متناسب با آب و هوا:

زمانی که می دانید برف و باران خواهد بارید باید کفش مناسب بپوشید ، حتی کفش های ضد آب هم تا حدی توانایی تحمل دارند ، در صورت بارندگی شدید و غیر منتظره بلافاصله رطوبت اضافی کفش را بگیرید و پس از خارج کردن کفش ، با روزنامه آن را پر کنید تا حالت کفش حفظ شود . کفش را نباید در جلوی بخاری یا شوفاز قرار دهید زیرا باعث خشک شدن سریع کفش می شود و ممکن است کفش های چرم ترک بردارند.

چگونه از کفش هایمان مراقبت کنیم

🎀 چگونه از کفش هایمان مراقبت کنیم 🎀

ضد آب کردن کفش:

یک باران غیر منتظره می تواند کفش های چرم شما را خراب کند ،پس همانطور که در دنیای مد تیپزا عنوان شده است قبل از پوشیدن کفش جدید ، به روی آنها اسپری حاوی مواد ضد آب بزنید. پولیش های کفش معمولا دارای این مواد هستند اما قبل استفاده ، از خراب نشدن کفش خود با آنها مطمئن شوید.

در کفش های مردانه روی زبان کفش که در زیر بندها می باشد و در کفش های بلند و تخت زنانه می توانید در قسمت هایی که داخل کفش همجنس بیرون کفش است ، این مواد را آزمایش کنید . بعد از اینکه اطمنان حاصل کردید به کفش آسیبی وارد نمی شود با دقت تمام کفش را آغشته به مواد ضد آب کنید . این کار را یک بار در ماه تکرار کنید.

چگونه از کفش هایمان مراقبت کنیم

قرار دادن کفش در جعبه مخصوص:

کفشهای غیر اسپرت و مجلسی خود را همیشه در جعبه مخصوص خود و به دور از گرد و خاک نگه دارید و در صورت لزوم از آنها استفاده کنید.

جلوگیری از بدفرم شدن بوت ها:

برای پیشگیری از پژمرده شدن بوت ها ، داخل آنها را با روزنامه پر کنید تا از شل شدن و چین افتادن در قسمت مچ پاها جلوگیری شود . میان چند جفت کفش ، فاصله بگذارید تا به هم نچسبیده و تغییر رنگ ندهند.

چگونه از کفش هایمان مراقبت کنیم

از دست ندادن زمان:

کفش های روشن و سفید یکی از انتخاب های محبوب برای فصل تابستان است . زمانی از این کفش ها استفاده کنید که احتمال کمی برای کثیف شدن آنها وجود داشته باشد . بهترین قدم برای نگهداری از کفشهای روشن ، زمان تمیز کردن آنها می باشد.

یعنی بلافاصله پس از رسیدن به منزل ، گرد و خاک آن را پاک کنید و اگر لک شده باشد ، بلافاصله آن را بشوئید تا جذب بافت کفش نشوند .این نکته را به ویژه در مورد کفشهای تابستانی صدق میکند.

بستن بند کفش ها در هر دفعه:

اگر کفش بندی استفاده می کنید توجه داشته باشید که بندهای آن را کاملا باز یا می بندید . برخی افراد از روی تنبلی فقط یک بار بندها را کمی سفت می کنند تا در هر بار استفاده ، نیازی به باز و بسته کردن آنا نباشد . این کار باعث می شود برای پوشیدن کفش یا درآوردن آن ، فشار بیشتری به کفش وارد شده و عمر آن کم شود.

چگونه از کفش هایمان مراقبت کنیم

جلوگیری از کدر شدن کفش

پولیش کردن و زدن واکس بهترین حالت برای نگهداری از کفش است . هر گاه احساس کردید که کفش چرم ، رنگ پریده و یا سائیده شده است از پولیش خامه ای با رنگ طبیعی، برای درخشان کردن کفش استفاده کنید زیرا واکس باعث خشک شدن چرم می شود.

چگونه از کفش هایمان مراقبت کنیم

🎀 چگونه از کفش هایمان مراقبت کنیم 🎀

واکس زدن:

برای تمیز و براق کردن کفش از واکس استفاده کنید تا زیبایی آن را حفظ کرده باشید . برای براق شدن و نرمی بیشتر کفش های چرم ، روغن های مخصوص مصرف کنید.

خرید کفی طبی:

کفش های ورزشی به کفی نیاز دارند زیرا بیشتر مورد استفاده قرار می کیرند و فشار زیادتری به کف پا وارد می کنند . بهترین گزینه برای کفش ، کفی های طبی است که در داروخانه ها موجود می باشد. کفی های متفرقه و ارزان قیمت آسیب بیشتری به پا می زنند.

چگونه از کفش هایمان مراقبت کنیم

استفاده هر روزه از کفش ها:

دو روز پشت سر هم از یک جفت کفش استفاده نکنید زیرا کفش برای هوا خوردن و بدست آوردن مجدد حالت خود به زمان نیاز دارد.

چگونه از کفش هایمان مراقبت کنیم تمیز کردن کتانی:

پس از هر بار پوشیدن کتانی ، پنبه ای را آغشته به آب و مقداری الکل کرده و روی سطح کفش بکشید تا تمیز شود.

اگر بوت های چرم دارای لکه های است می توان از محلولی یک قسمت سرکه و سه قسمت آب است برای پاک کردن لک ها استفاده کنید .در این زمان که یک پارچه پنبه ای را داخل ترکیب کرده و روی سطح کفش بکشید تا زمانی که لکه محو شود. پس از آن اجازه دهید تا کفش به طور طبیعی خشک شود و آن را در برابر سشوار یا منابع گرم قرار ندهید.

تمیز کردن کتانی

تمیز کردن کفش جیر:

یکی از سوالات این است ..درمورد همین مسئله که در پاسخ باید بگوییم کفش های جیر معمولا بافت محکمی دارند و در صورت لک شدن می توان هنگام خشک بودن کفش ، کمی مایع ظرفشویی را به آرامی روی سطح لکه کشید و سپس با آب ولرم شستشو دهید فقط باید مراقب باشید تا آسیب به بافت کفش نرسد.

تمیز کردن مداوم کفش باعث می شود تا دیرتر به شستشو نیاز شود ، در نتیجه عمر کفش بیشتر خواهد شد . داشتن ابزاری ی مانند اسپری جیر ، خوشبوکننده و اسپری ضدعفونی کننده برای نگهداری درست کفش نیاز است.

کالج های جنس جیر را با یک برس تمیز کنید . ابتدا یک دستمال تمیز روی کفش بکشید و بعد در صورت وجود گرد و خاک ( در کفش ها با پرز بلند ) برس را در جهت خواب جیر بکشید . برس نباید سطح زبر یا نرمی داشته باشد . در صورت خیلی کثیف بودن کفش ، از حرکات دایره ای برس بر روی سطح آن استفاده کنید.

تمیز کردن کفش جیر

 

استفاده از جاکفشی با طبقات زیاد:

برای افزایش عمر و ماندگاری کفش ، از جاکفشی با طبقات زیاد استفاده کنید تا با داشتن فضای بیشتر ، میان کفش ها فاصله قرار دهید ، زیرا رطوبت کفشهای دیگر منجر به خرابی کفش مورد نظر می شود.

شستشوی کفش ها هر دو هفته یکبار:

کفش های اسپرت را هتر است که هر دو هفته یکبار بشویید تا از بو گرفتن کفش جلوگیری کرده و عمر آنها را زیاد کنید .تمیز نگه داشتن و شستشوی کفش ها باعث حفظ ظاهر و نو ماندن آنها می شود.

رفع خراش کفش با وازلین:

مراقبت از کفش چرم کمی سخت است زیرا زودتر از انواع دیگر سائیده شه و خراش بر می دارد . بهترین روش برای از بین بردن خراش در کفش چرم استفاده از روغن وازلین است زیرا خیلی سریع خراش را محو می کند.

پاک کردن لکه های روغن با پودر بچه:

به جز کفش هایی که با چرم جیر دوخته شده اند می توان برای پاک کردن لک روغن از پودر بچه استفاده کنید زیرا این پودر با جذب لک روغن ، باعث تمیز شدن کفش می شود.

سپردن کفش به حرفه ای ها:

نباید به خاطر خراب شدن یک قسمت از کفش ، آن را کنار بگذارید . کفاش های حرفه ای می توانند کفش را مانند روز اول تعمیر کنند . هزینه تعمیر کفش بسیار پائین تر از خرید کفش نو است.

اصول نگهداری کفش:

جلوگیری از نفوذ گرد و غبار به بافت کفش.کمی نشاسته را در آب حل کرده و آن را بر روی کفش های تابستانه و پارچه ای اسپری کنید . این ترفند باعث می شود گرد و غبار کمتری در بافت کفش نفوذ کند.

اصول نگهداری کفش

استفاده از اسپری مو برای جلوگیری از لغزش پا در کفش:

اگر سایز کفش تان کمی بزرگ است و پای شما در آن حرکت کرده و مدام به پشت و جلوی کفش می رود ، کمی اسپری مو قبل از پوشیدن ه پاهای ود بزنید تا به اندازه کافی برای نگه داشتن کفش چسبناک گردد.

از بین بردن بوی بد، با چای کیسه ای:

هر کفشی ممکن است بو بگیرد و نباید این مسئله باعث خجالت و ناراحتی شما شود . برای رفع بی کفش ، چای کیسه ای در آن قرار دهید تا در طول شب در آن باقی مانده و بوی بد را جذب کند. همچنین قبل از پوشیدن کفش می توانید مقداری نوشابه گازدار در آن بریزید تا در طول روز از ایجاد بوی بد جلوگیری نماید.

از بین بردن بوی بد، با چای کیسه ای

با سشوار کفش های خود را راحت تر کنید:

برای جلوگیری از تاول زدن و فشار کفش از یک سشوار و یک جفت جوراب ضخیم استفاده کنید . برای این کار جوراب ضخیم پوشیده و سپس کفش را به پا کنید و در هر نقطه که احساس فشار می کنید سشوار بگیرید و همزمان با آن ، انگشتان پای خود را بکشید . حرارت سشوار باعث نرم شدن چرم می شود و در نتیجه کفش بهتر قالب پای شما می شود.

تهیه پاشنه های اضافی:

یکی از قسمت های آسیب پذیر کفش ، پاشنه ها هستند به همین دلیل حتی المقدور بهتر است پاشنه های اضافی هم مدل با کفش را خریداری کنید تا در صورت لزوم ، آنها را با پاشنه خراب جایگزین نمائید . پاشنه های پلاستیکی بهتر از نوع غیر پلاستیکی هستند زیرا آنها زودتر خراب می شوند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *