آیا میدانید فست مد چیست؟ تاثیر فست مد بر محیط زیست

آیا میدانید فست مد چیست؟ تاثیر فست مد بر محیط زیست

آیا میدانید فست مد چیست؟ تاثیر فست مد بر محیط زیست : در حالی که فست مد مزایای زیادی مانند تنوع لباس ها، قیمت های مقرون به صرفه و رضایت آنی دارد هنوز هم جنبه های منفی مانند دستمزد پایین، آلودگی و فضای کاری ناایمن وجود دارد.

فست مد چیست؟

فست مد یک اصطلاح بسیار رایج است که برای توصیف برخی از طرح های لباس استفاده می شود که نه تنها ارزان هستند، بلکه مد روز نیز ایده های خود را از کت واک ها یا افراد مشهور می گیرند و این طرح ها را با سرعت بالا به لباس تبدیل می کنند تا خواسته های مصرف کنندگان را برآورده کنند. ایده در اینجا این است که هرچه سریعتر جملات مد روز را دریافت کنید.

انگیزه اصلی فست مد این است که با پوشیدن لباس هایی که مد روز و شیک هستند مرتبط باقی بمانند. در حالی که این حس رضایت را برای بسیاری از مردم به ارمغان می آورد، مزایا و معایب متعددی برای فست مد وجود دارد. تأثیر محیطی فست مد غیرقابل توصیف است، به خصوص با چنین نرخ سریع مد درگیر.

آیا میدانید فست مد چیست؟ تاثیر فست مد بر محیط زیست

مزایا و معایب فست مد

می توان دید که مزایا و معایب متعددی برای فست مد وجود دارد به خصوص با سرعتی که فست مد در حال افزایش است. به خصوص در چند دهه اخیر، ترند مد با سرعت بیشتری در حال تغییر است. با این وجود مزایا و معایب زیادی برای فست مد وجود دارد که برخی از آنها در زیر ذکر شده است:

جوانب مثبت فست مد

سودآور برای مغازه‌داران و تولیدکنندگان: افزودن محصولات جدید با نرخ بسیار سریع، مشتریان زیادی را تشویق می‌کند که بیشتر به فروشگاه جذب شوند که در نهایت به این معنی است که آنها تمایل به خرید بسیار بیشتری دارند.

خرده‌فروش نیز این محصولات را برای مدت محدودی نگه می‌دارد، به این معنی که مهم نیست که چه قیمتی دارند، اکثر مردم در نهایت آنها را خریداری می‌کنند. این زنجیره تامین سریع مد باعث شده است که مردم بیشتر خرید کنند و از این رو مغازه‌داران و تولیدکنندگان سود بیشتری کسب کنند.

لباس های مقرون به صرفه ایجاد می کند: از آنجایی که لباس بسیار مقرون به صرفه است افراد می توانند به راحتی لباس های مد روز و جدید را بیشتر بخرند که به آنها کمک می کند هر روز لباس های مختلفی بپوشند. این همچنین به این معنی است که شما روزانه چندین گزینه در مقایسه با تعداد کمتری از گزینه ها دریافت می کنید.

همه می توانند به راحتی دسترسی داشته باشند: یکی از مزایای اصلی فست مد این واقعیت است که افراد می توانند به راحتی هر زمان که بخواهند و هر کجا که بخواهند به لباس دسترسی پیدا کنند. این باعث شده است که لباس‌ها نه تنها شیک باشند، بلکه خلاقانه و تخیلی باشند.

آیا میدانید فست مد چیست؟ تاثیر فست مد بر محیط زیست

تولید سریعتر: از آنجایی که لباس ها همیشه تقاضای بالایی دارند نرخ تولید بالاتر است. این بدان معناست که اگر شما یک ترند فست مد خاص را دوست دارید می توانید تقریباً فوراً آنها را در مغازه ها پیدا کنید عمدتاً به دلیل سرعت تولید سریعتر.

یکی دیگر از بخش‌های اصلی این تولید، فروش و تحویل سریع خواهد بود، به این معنی که اکنون می‌توانید لباس‌های خود را حتی از طریق سایت‌های خرید آنلاین و بدون نیاز به مراجعه به فروشگاه تهیه کنید. این باعث می شود که زمان برای دست گرفتن یک لباس کاهش یابد.

شامل سایزهای متعدد: از آنجایی که برندهای فست مد بودجه بسیار بالایی دارند و می توانند در چند لحظه از شر لباس های ناخواسته خلاص شوند، می توانند به گرایش های مختلف لباس که شامل سایز می شوند نیز بپردازند.

این امر مخصوصاً برای افرادی که سعی می‌کنند لباس‌های مقرون‌به‌صرفه و در عین حال سایز را بدون نیاز به پرداخت مبلغ بالا پیدا کنند مفید است.

این همچنین به این معنی است که شما می توانید به راحتی به طیف گسترده ای از گزینه ها در حالی که در خانه نشسته اید دسترسی داشته باشید.

آیا میدانید فست مد چیست؟ تاثیر فست مد بر محیط زیستآیا میدانید فست مد چیست؟ تاثیر فست مد بر محیط زیست

معایب فست مد

در اینجا برخی از معایب زنجیره تامین فست مد آورده شده است:

کارگران استثمارگر: تولیدکنندگان فقط به میزان تولید و میزان محصولات نهایی که به دست می آورند اهمیت می دهند. از این رو، آنها تمایل دارند از کارگرانی استثمار کنند که زنجیره تامین فست مد منجر به شرایط بد کاری، شیوه‌های استثماری، دستمزد ضعیف و سایر محیط‌های توهین‌آمیز شده است که کار را سخت می‌کند. پیشتازان صنعت فست مد نیز روش هایی را که در تولید این محصولات در نظر گرفته اند، فاش نکرده اند.

آسیب رساندن به حیوانات : یکی دیگر از معایب اصلی فست مد این است که هر ساله تعداد زیادی از حیوانات در خطر انقراض را هدف قرار می دهد. به دام انداختن و کندن پوست حیوانات نیز در مورد الزامات فست مد بسیار رایج است. برخی از پرکاربردترین مواد خز و چرم حیوانات است.

از این رو مشاهده می شود که فست مد، انقراض این گونه های حیات وحش را تهدید می کند. حیوانات نیز معمولاً متحمل دردهای شدید می شوند و برای ساختن منسوجات به دام می افتند، در قفس می بندند و حتی زنده زنده پوست می کنند.

سرقت مالکیت فکری : برخی از طراحان تمایل دارند ادعا کنند که طرح های آنها به طور غیرقانونی و در مقادیر زیادی توسط شرکت های مد فست تولید شده است که تمایل به تبدیل شدن به بخشی از جرایم سرقت مالکیت معنوی دارند.

فست مد

استفاده از مواد ارزان قیمت : از آنجایی که لباس برای مدت کوتاهی استفاده می شود، مواد استفاده شده در ساخت این لباس ها ارزان هستند. در حالی که این امر خرید پوشاک را مقرون به صرفه می کند، می تواند منجر به تولید مقدار زیادی ضایعات به خصوص با خرید زیاد شود.

با استفاده از مواد ارزان قیمت، کارخانه ها می توانند اطمینان حاصل کنند که هزینه ها را کاهش داده اند و از این رو مقدار زیادی صرفه جویی می کنند.

غیراخلاقی و ناپایدار: در نهایت مهمترین جنبه منفی فست مد این است که نه تنها برای کارگرانی که مورد استثمار قرار می‌گیرند بلکه برای خود سیاره نیز مضر است.

این به این دلیل است که دقیقاً برای استفاده طولانی مدت ساخته نشده است، بلکه با هدف زمان استفاده کم ساخته شده است. این همچنین منجر به حاشیه سود کم می شود که شرکت ها با استفاده از مواد و نیروی کار ارزان از آن بهره می برند.

تاثیر محیطی فست مد

بر اساس برخی از حقایق فست مد، شرکت های فست مد تمایل دارند که در مجموع 10 درصد از کل انتشار کربن جهانی را تشکیل دهند که بیشتر منابع آب را خشک می کند و این منابع را آلوده می کند. علاوه بر این، اثرات زیست محیطی متعدد دیگری نیز از مد سریع وجود دارد که می توان به شرح زیر ارائه کرد:

میکروپلاستیک ها: صنعت فست مد تمایل به استفاده از الیاف مصنوعی مانند اکریلیک، نایلون و پلی استر دارد که حدود صدها سال طول می کشد تا زیست تخریب شوند. همچنین بر اساس چند واقعیت مد سریع دریافته شده است که حدود 35 درصد از میکروپلاستیک های موجود در اقیانوس ها از شستشوی منسوجات مصنوعی مانند نایلون و پلی استر می آیند.

آب: اثرات زیست محیطی فست مد نیز شامل کاهش منابع تجدید ناپذیر همراه با انتشار گازها و استفاده از مقادیر زیادی آب است.

تاثیر محیطی فست مد

صنعت فست مد در میان دومین مصرف کنندگان بزرگ آب قرار دارد. رنگرزی نساجی همچنین بر منابع آب تأثیر گذاشته است زیرا تمایل دارد منابع را با رنگ های باقی مانده از فرآیند رنگرزی آلوده کند.

انرژی: تولید منسوجات از الیاف پلاستیکی فرآیندی پر انرژی است که شامل مقدار زیادی نفت است و مواد فرار را همراه با اسیدهایی مانند کلرید هیدروژن آزاد می کند.

جدای از این، پنبه که بخش عمده ای از صنعت فست مد است نیز گزینه دوستدار محیط زیست نیست. آفت‌کش‌های دخیل در تولید پنبه نیز برای کشاورزان خطراتی را به همراه دارد.

چگونه می توانید انتخاب های مد پایدار داشته باشید؟

با وجود معایب بسیار زیاد فست مد ممکن است از خود بپرسید که چگونه می توانید انتخاب های مد اخلاقی داشته باشید که به کاهش ردپای کربن و محافظت از خاک، اقیانوس ها و آب های شیرین سیاره کمک کند برخی از نکات برای انتخاب مد اخلاقی را می توان به شرح زیر ارائه کرد:

خرید لباس‌های مقرون‌به‌صرفه: خرید لباس‌های پیش‌فروش یا خرید از فروشگاه‌های کالا، منابع قدیمی یا حتی مغازه‌های صرفه‌جویی و مغازه‌های فروش مجدد آنلاین می‌تواند در دراز مدت مفید باشد. این امر به کاهش اثرات زیست محیطی و هدر رفتن تولید بیش از حد محصولات جدید کمک می کند.

لباس‌های کمتر بخرید: خرید لباس‌های کمتر و در عین حال بهتر راه درستی برای اطمینان از انتخاب مد اخلاقی است. با این حال، این لباس‌های کمتر باید کیفیت خوبی داشته باشند تا بیشتر از آنچه نیاز دارید خرید نکنید.

زمانی که این لباس ها با دقت انتخاب شوند می توانند ظاهری عالی برای مدت طولانی تری به شما بدهند لباس‌های کمتر و بهتر با اکسسوری مناسب می‌توانند در مقایسه با لباس‌های ارزان‌تر، ظاهری پیچیده و شیک به شما ببخشند.

خرید ارگانیک: لباس های ساخته شده از الیاف پارچه طبیعی را در مقایسه با الیاف مصنوعی مانند نایلون یا پلی استر خریداری کنید. بهترین جایگزین های طبیعی جوت، بامبو، کتان، پشم و ابریشم خواهد بود. از این رو شما همچنین به کاهش میزان میکروپلاستیک در منابع آب کمک خواهید کرد.

چگونه می توانید انتخاب های مد پایدار داشته باشید؟

کیفیت بر کمیت: لباس‌های باکیفیت بیشتر از هر لباس ارزان‌تری دوام می‌آورند. بر اساس طرز کار لباس خود می توانید قضاوت کنید که آیا این لباس از کیفیت بالایی برخوردار است یا خیر. خرید با در نظر گرفتن دوام، حتی اگر هزینه بالایی داشته باشد، کلید اینجاست. سرمایه گذاری روی لباس های خوش دوخت نیز در درازمدت باعث صرفه جویی زیادی در پول می شود.

بررسی گواهینامه ها: بررسی گواهینامه در جایی که آنها ادعا می کنند از روش های پایدار برای تولید مواد استفاده کرده اند، بهترین راه برای انتخاب مد اخلاقی است.

لباس‌های خود را اهدا کنید: اگر مطمئن نیستید با لباس‌هایی که واقعاً کیفیت خوبی دارند و دیگر مناسب شما نیستند، چه کنید؟ خوب پس شما فقط می توانید آنها را اهدا کنید زیرا می تواند برای دیگرانی که ممکن است به لباس نیاز داشته باشند اهدا کنید. شما می توانید آن را به فروشگاه های صرفه جویی یا حتی پناهگاه های محلی اهدا کنید.

لباس های قدیمی خود را بالا ببرید: از پوشیدن همان لباس های قدیمی خسته شده اید؟ تنها چیزی که نیاز دارید یک جفت قیچی و نخ برای چرخش کامل تناسب است.

فروش لباس های ناخواسته: امروزه فروشگاه های متعددی برای فروش مجدد وجود دارد که می توان از آنها برای فروش لباس های خود استفاده کرد و از این رو در حین انجام آن مقداری درآمد کسب کرد. این کمک می کند تا لباس ها به جای اینکه در انبوهی از محل دفن زباله قرار بگیرند، مصرف شوند.

در حالی که فست مد شامل رساندن محصولات به مصرف کنندگان در سریع ترین زمان ممکن است در حالی که واقعاً به محیط زیست اهمیت نمی دهد، مد آهسته دقیقاً برعکس عمل می کند.

مد آهسته مفهومی است که در ابتدا در سال 2008 معرفی شد و در آن از فرآیندها و مواد سازگار با محیط زیست برای ایجاد “تولید آگاهانه” استفاده می شود. این ایده ای است که بیشتر بر کیفیت تمرکز دارد تا کمیت. این همچنین از مواد قابل بازیافت و بسته بندی استفاده می کند.

سوالات متداول

1. چرا فست مد بد است؟

فست مد اثرات بد زیادی بر روی محیط زیست دارد به ویژه با توجه به میزان تولید و دفع.

2. آیا فست مد با تغییرات آب و هوایی مرتبط است؟

بله، فست مد اثرات جبران ناپذیری بر آسیب های زیست محیطی دارد که می تواند بخشی از تغییرات آب و هوایی اخیر باشد. به خصوص با توجه به مقدار گازهای گلخانه ای که در تولید لباس ها کنار گذاشته شده است مطمئناً در همین امر نقش داشته است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *