نحوه شستن لباس شنا | راهنمای گام به گام

نحوه شستن لباس شنا | راهنمای گام به گام

نحوه شستن لباس شنا | راهنمای گام به گام : ماه های گرم تابستان نزدیک است! بسیاری از ما می خواهیم برای یک فعالیت سرگرم کننده و با طراوت در فضای باز در استخر یا ساحل شنا کنیم. اما پس از سرگرمی، مسئولیت شروع می شود شما باید لباس های شنا خود را به درستی بشویید.

چند وقت یکبار و چگونه باید لباس مایو خود را بشویید

شستن لباس‌های شنا پس از هر بار استفاده، نمک، شن، کلر یا عرق روی پارچه را از بین می‌برد. اگر بعد از هر بار استفاده از لباس های مایو غفلت شود پارچه به محل رشد باکتری ها تبدیل می شود که منجر به تحریکات و عفونت های پوستی می شود. به همین دلیل شستن لباس‌های شنا برای تمیز، بهداشتی و در شرایط مناسب ضروری است.

اما چند وقت یکبار باید مایو خود را بشویید؟ شستن لباس شنا بلافاصله پس از هر بار استفاده ضروری است. با این حال اگر زمان شما اجازه نمی دهد می توانید آن را به طور کامل آبکشی کنید تا کلر یا آب نمک آن حذف شود و در اسرع وقت آن را بشویید. همان مایو شسته نشده را نپوشید.

اگر نمی‌دانید چگونه لباس شنای خود را به درستی بشویید، در بخش‌های زیر تکنیک‌ها و نکات مناسب برای شستن انواع لباس‌های شنا و نحوه حفظ کیفیت و افزایش طول عمر آن‌ها بحث خواهد شد.

قبل از شروع شستن لباس شنا، ابتدا برچسب شستشوی آن را بررسی کنید. چند مایو خاصی برای شستشو دارند. برخی از آنها “فقط شستشوی دستی” دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است استفاده از شوینده های ملایم را توصیه کنند. دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید تا از آسیب احتمالی به لباس شنای خود جلوگیری کنید.

نحوه شستن لباس شنا | راهنمای گام به گامنحوه شستن لباس شنا | راهنمای گام به گام

نحوه شستن لباس های دستی

اکثر مایوها به دلیل پارچه های ظریفشان شستشو با ماشین لباسشویی را توصیه نمی کنند. اگر برچسب «شستشوی دستی» روی لباس‌های مایو شما نوشته شده است، این روشی است که می‌توانید آن‌ها را به طور مؤثر با دست بشویید.

مایو را با آب سرد بشویید: لباس مایو خود را با آب سرد بشویید تا کلر، نمک یا شنی که ممکن است در آخرین شنای شما جمع شده باشد از بین برود. این کار را تا زمانی انجام دهید که آب شفاف شود. می توانید به آرامی لباس شنا را بچرخانید تا آب اضافی آن خارج شود، اما برای جلوگیری از آسیب رساندن به الیاف، آن را نپیچانید یا نکشید.

از مقدار کمی مایع شوینده ملایم استفاده کنید: یک تشت را با آب سرد پر کنید و مقدار کمی مایع لباسشویی ملایم به آن اضافه کنید. آب را بچرخانید تا کف ایجاد شود. از مواد شوینده زیاد استفاده نکنید زیرا ممکن است روی لباس شنای شما باقی بماند.

لباس شنا را خیس کنید: لباس شنا را کاملاً در تشت فرو ببرید و بگذارید ۱۵ تا ۳۰ دقیقه خیس بخورد. خیس کردن لباس شنا به از بین بردن کثیفی و روغن از روی پارچه کمک می کند.

نحوه شستن لباس شنا | راهنمای گام به گام

مایو را به آرامی بشویید: پس از خیساندن، مایو را به آرامی با دستان خود بشویید. لباس شنا را خیلی محکم  فشار ندهید. به مناطقی که لباس شنا دارای لکه یا خاک سرسخت است توجه کنید. در صورت لزوم می توانید از یک برس نرم استفاده کنید تا پارچه را به آرامی بشویید.

آبکشی کامل: مایو را با آب سرد بشویید اطمینان حاصل کنید که تمام آثار شوینده را از پارچه پاک کنید آب اضافی را به آرامی فشار دهید و پارچه را نپیچانید یا نکشید.

مایو خشک: می‌توانید مایو را صاف روی یک حوله تمیز قرار دهید حوله و مایو را بغلتانید و به آرامی فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود. مایو را به یک حوله تمیز و خشک دیگر منتقل کنید. اگر این کار زیاد است می توانید آن را در یک اتاق با تهویه مناسب خشک کنید برای جلوگیری از کشیده شدن پارچه آن را زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

بیشتر بخوانید: بهترین لباس های تابستانی برای دورهمی دوستانه 1402

نحوه شستشوی لباس های مایو با ماشین لباسشویی

شستشوی ماشینی برای مایو معمولی نیست ممکن است به پارچه ها و الیاف ظریف آنها آسیب برساند. اما اگر مایو شما با ماشین لباسشویی سازگار است، می توانید این مراحل را دنبال کنید.

چرخه ملایم را انتخاب کنید: برای جلوگیری از آسیب و محافظت از پارچه های لباس شنا، لباسشویی خود را روی یک چرخه ظریف یا ملایم تنظیم کنید.

از شوینده ملایم استفاده کنید: همیشه از شوینده ملایمی استفاده کنید که سفید کننده یا نرم کننده پارچه نداشته باشد. شوینده های خشن ممکن است خاصیت ارتجاعی را از بین ببرند و به الیاف مایو شما آسیب برسانند. همچنین ممکن است باعث محو شدن یا کشیدگی شود.

جداگانه بشویید: مایو خود را با لباس های معمولی نشویید ممکن است باعث گرفتگی یا کشیدگی شود بهتر است مایو خود را به تنهایی یا با انواع لباس های مشابه بشویید.

در دمای خنک بشویید: همیشه هنگام کار با مایو از آب سرد استفاده کنید. آب داغ ممکن است باعث محو شدن، جمع شدن یا آسیب به خاصیت ارتجاعی لباس شنا شود.

نحوه شستن لباس شنا | راهنمای گام به گام

مایو را در هوای آزاد خشک کنید: از استفاده از خشک کن برای خشک کردن لباس شنا خودداری کنید زیرا گرما می تواند به الیاف آسیب برساند و باعث جمع شدن آن شود. مایو خود را در مکانی با تهویه مناسب با هوا خشک کنید اما مطمئن شوید که دور از نور مستقیم خورشید باشد.

اینها روش کلی شستشوی مایو شما هستند با این حال مایو از انواع مختلفی از مواد ساخته می شود از پارچه های ظریف گرفته تا ترکیب های بادوام هر ماده دستورالعمل خاصی دارد.

بیشتر بخوانید: نحوه شستشوی لباس با دست

نکاتی برای شستن انواع لباس های شنا

برخی از لباس‌های مایو از جنس مختلفی ساخته شده‌اند که نیاز به مراقبت بیشتری دارد تا اطمینان حاصل شود که می‌توانید شرایط بهینه آنها را حفظ کنید. برای حفظ شکل رنگ و تزیینات هر لباس شنا باید با دقت خاصی شسته شود.

پارچه پلی استر و پارچه اسپندکس

معمولاً از ترکیبات پلی استر و اسپندکس برای لباس های مایو استفاده می شود. این مواد باعث کشش، سبک وزن و خشک شدن سریع کت و شلوار می شوند. درست مانند دستورالعمل‌های کلی که در بالا توضیح داده شد، استفاده از آب گرم یا داغ هنگام شستن لباس‌های شنا باعث می‌شود که مواد خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهند.

علاوه بر این مجبور نیستید مایوهای خود را در خشک کن قرار دهید. می‌توانید لباس‌های مایو خود را با قرار دادن آنها روی یک حوله تمیز و اجازه دادن به آنها در هوا خشک کنید.

پارچه پلی استر و پارچه اسپندکس

مایو با تزیینات

لباس‌های شنا با تزئیناتی مانند مهره‌ها، کریستال‌ها یا پولک‌ها به مراقبت ویژه نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که این تزئینات دست نخورده باقی می‌مانند و حتی پس از چندین بار پوشیدن روی پارچه باقی می‌مانند. بهترین روش شستشوی مایو با تزئینات، شستن دست است. شستن این مایو با ماشین لباسشویی ممکن است باعث گیرکردن تزئینات روی وسایل دیگر و افتادن آنها شود.

بهترین راه برای خشک کردن لباس مایو

بهترین راه برای خشک کردن مایو این است که آن را روی یک حوله تمیز قرار دهید. می توانید آن را بگذارید تا در هوا خشک شود یا با چرخاندن ملایم حوله خشک و لباس شنا، فرآیند خشک شدن را تسریع کنید تا آب اضافی خارج شود. مایو را زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید زیرا باعث محو شدن رنگ و تضعیف خاصیت ارتجاعی آن می شود.

اشتباهات رایج در شستن لباس شنا

افراد معمولاً هنگام شستن لباس های شنا مرتکب اشتباه می شوند باید از این اتفاقات متداول جلوگیری کرد تا اطمینان حاصل شود که لباس‌های شنا در شرایط خوبی قرار دارند و چندین بار می‌پوشند.

استفاده از آب داغ: آب داغ می تواند به الیاف مایو شما آسیب برساند. باعث می شود پارچه خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. به همین دلیل است که همیشه باید مایو خود را در آب خنک بشویید.

استفاده از سفید کننده یا استفاده از مواد شوینده قوی: مواد شیمیایی موجود در شوینده های قوی، سفید کننده ها و نرم کننده های پارچه می تواند به پارچه آسیب برساند و باعث از بین رفتن آن شود. از شوینده های ملایمی استفاده کنید که به طور خاص برای لباس های ظریف، از جمله لباس شنای شما، فرموله شده اند.

چروک یا پیچاندن مایو: تقریباً عادت کرده ایم که مایو را بعد از آبکشی یا خشک کردن چروک یا پیچانیم. این باعث می شود پارچه کشیده شود و شکل خود را از دست بدهد.

خشک کردن مایو در زیر نور مستقیم آفتاب: مایو خود را زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید باعث محو شدن و کشیدگی خواهد شد.

اشتباهات رایج در شستن لباس شنا

قرار دادن مایو در خشک کن: همانطور که نباید مایو خود را با آب گرم یا گرم بشویید مایو خود را نیز داخل خشک کن نگذارید. عمل گرما و غلت خوردن به الیاف آن آسیب می رساند و باعث از بین رفتن شکل آن می شود.

در نهایت، مایو خود را خیس در کیف خود نگذارید باعث رشد کپک روی پارچه و ایجاد بو می شود. همیشه مایو را بعد از استفاده بشویید و بلافاصله آن را با هوا خشک کنید.

آیا باید مایو خود را به خشکشویی بیاورید؟

قطعا نه. آوردن لباس شنا به خشکشویی توصیه نمی شود. در خشک شویی از مواد شیمیایی قوی و سخت استفاده می شود که می تواند به پارچه های ظریف و تزئینات لباس های شنا شما آسیب برساند.

فقط دستورالعمل‌های مراقبت روی لباس شنا و روش‌هایی را که قبلاً در این مقاله توضیح داده شد دنبال کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *