شناخت پارچه مخمل به صورت کامل

  • توسط مریم
  • ۱۴ روز پیش
  • 0
شناخت پارچه مخمل به صورت کامل

شناخت پارچه مخمل به صورت کامل

شناخت پارچه مخمل به صورت کامل: پارچه مخمل یک پارچه بسیار زیباست که طرفداران زیادی دارد و از آن برای دوخت لباس های مجلسی و … به صورت زیادی استفاده می شود. پیشنهاد می کنیم این مطلب را دنبال کرده تا این پارچه را به خوبی بشناسید: 

مخمل چیست؟

مخمل پارچه ای نرم و مجلل است که با توده ای متراکم از الیاف برش یکنواخت که چرت نرمی دارند مشخص می شود. مخمل به دلیل ویژگی های الیاف پرز کوتاه، دارای پرده ای زیبا و ظاهری نرم و براق منحصر به فرد است.

پارچه مخملی برای لباس های شب و لباس برای مناسبت های خاص محبوب است، زیرا پارچه در ابتدا از ابریشم ساخته می شد. از پنبه، کتان، پشم، موهر و الیاف مصنوعی نیز می‌توان برای ساخت مخمل استفاده کرد که باعث می‌شود مخمل قیمت کمتری داشته باشد و در لباس‌های روزمره گنجانده شود. مخمل همچنین یکی از لوازم دکور خانه است، جایی که از آن به عنوان پارچه اثاثه یا لوازم داخلی، پرده، بالش و موارد دیگر استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: انتخاب تاپ های مخملی مناسب برای خانم ها

7 نوع مخمل مختلف

انواع مختلفی از پارچه مخملی وجود دارد، زیرا پارچه را می توان با استفاده از روش های مختلف از مواد مختلف بافته کرد.

1. مخمل خرد شده.

همانطور که از نام آن پیداست، مخمل خرد شده ظاهری “خرد شده” دارد که با چرخاندن پارچه در حالت مرطوب یا با فشار دادن شمع در جهات مختلف به دست می آید. ظاهر طرح دار و براق است و جنس آن بافت منحصر به فردی دارد.

شناخت پارچه مخمل به صورت کامل

2. مخمل پنه.

مخمل پنه نوعی مخمل خرد شده است که فشار زیادی به مواد وارد می شود تا شمع را در یک جهت فشار دهد. همین الگو می تواند در پارچه های بافتنی مانند مخمل ظاهر شود که معمولاً از پلی استر ساخته می شود و مخمل واقعی نیست.

شناخت پارچه مخمل به صورت کامل

بیشتر بخوانید:38 مدل لباس مجلسی مخمل جدید

3. مخمل برجسته.

مخمل برجسته پارچه چاپ شده ای است که از طریق مهر حرارتی ایجاد می شود که برای اعمال فشار به مخمل استفاده می شود و شمع ها را به سمت پایین فشار می دهد تا یک الگو ایجاد شود. مخمل برجسته در مواد مخملی اثاثه یا لوازم داخلی متداول است که در دکوراسیون و طراحی خانه استفاده می شود.

شناخت پارچه مخمل به صورت کامل

4. سیزله.

این نوع مخمل طرح دار با بریدن چند نخ حلقه دار و بریده نشدن بقیه ایجاد می شود.

شناخت پارچه مخمل به صورت کامل

5. مخمل ساده.

مخمل ساده معمولاً مخملی پنبه ای است. سنگین است و کشش بسیار کمی دارد و درخشش مخمل ساخته شده از ابریشم یا الیاف مصنوعی را ندارد.

شناخت پارچه مخمل به صورت کامل

6. مخمل کشی.

مخمل کشسان دارای اسپندکس در بافت است که باعث انعطاف پذیری و کشش بیشتر مواد می شود.

شناخت پارچه مخمل به صورت کامل

7. مخمل شمعی.

این نوع مخمل دارای انبوهی با طول های مختلف است که یک طرح ایجاد می کند. پارچه روکش مخمل معمولاً حاوی این نوع مخمل است.

شناخت پارچه مخمل به صورت کامل

سخن آخر:

همانطور که مشاهده کردید مخمل انواع مختلف و زیادی دارد و از پس می توانید با شناخت آن انتخاب مناسبتری داشته باشید. همچنین بخوانید: همه چیز درباره ی پارچه پوپلین

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *