شست‌وشو و نگهداری لباس‌های رنگی | لباس های رنگی

شست‌وشو و نگهداری لباس‌های رنگی | لباس های رنگی

شست‌وشو و نگهداری لباس‌های رنگی | لباس های رنگی : لباس های رنگارنگ بسیار دوست داشتنی و زیبا هستند. هیچ کس نیست که از لباس های رنگی خوشش نیاید. همه ما در کمد لباس هایمان لباس های رنگارنگ داریم. لباس های رنگی نیز مانند سایر لباس ها نیاز به نگهداری و شستشوی مناسب دارند تا ماندگاری بیشتری داشته باشند.

همه لباس های رنگی، چه روشن و چه تیره، ممکن است محو شوند. رنگ کردن لباس های رنگی باعث قهوه ای شدن آن ها می شود و به سایر لباس ها نیز آسیب می رساند. با رعایت اصول شستن لباس های رنگی به آن ها کمک می کنیم که کمترین آسیب را از شستشو ببینند.

شست‌وشو و نگهداری لباس‌های رنگی | لباس های رنگی

رنگ های مختلف را جدا کنید

می توانید لباس های خود را تقسیم کنید. قبل از شستن لباس های سفید، مشکی، روشن (آبی روشن، لیمویی، صورتی و …) و تیره (آبی تیره، بنفش، قرمز تیره و …) را جدا کنید.

می‌توانید لباس‌هایتان را دسته‌بندی کنید تا کار راحت‌تر شود. سبدهای مخصوص لباس های کثیف درست کنید. برای هر گروه یک سبد لباس جداگانه تهیه کنید. به این ترتیب دیگر مجبور نیستید هنگام شستن لباس ها زمانی را صرف دسته بندی لباس ها کنید.همچنین میتوانید با کلیک برروی نحوه شستشوی لباس‌های رنگی و تیره بدون آسیب این مقاله را هم بخوانید.

شست‌وشو و نگهداری لباس‌های رنگی | لباس های رنگی

لباس هایی را که رنگ می‌دهند از لباس های دیگر جدا کنید

قبل از شستشو باید دسته بندی لباس ها را مشخص کرد و آنها را جدا از لباس های دیگر شست. لباس هایی که رنگ می کنند سه دسته هستند:

1. لباس هایی که در هر دمایی رنگ می شوند، حتی در آب سرد.
2. لباس هایی که در آب با دمای بالا رنگ می کنند.
3. لباس هایی که در تماس با برخی مواد شوینده به خصوص شوینده های دارای سفید کننده اکسیژن‌دار لکه می گیرند.

شست‌وشو و نگهداری لباس‌های رنگی | لباس های رنگی

تست رنگ‌دهی لباس

اگر نمی دانید لباس هایتان در کدام دسته هستند و از رنگ لباس هایتان مطمئن نیستید، آن را امتحان کنید این آزمایش را انجام دهید تا مطمئن شوید لباس هایتان در آب گرم رنگ شده اند. قسمتی از لباس را که مشخص نیست (زیر یقه یا آستین) کمی با آب گرم خیس کنید.

سپس آن را بین دو تکه پارچه قرار دهید و روی آن را با دمای متوسط ​​اتو کنید. اگر لباس پارچه را رنگ داد به این معنی است که رنگ لباس ثابت نیست و بعد از شستن رنگ می شود در نتیجه لباس های رنگی باید هنگام شستشو از لباس های دیگر جدا شوند.

شستن لباس های نو و رنگی

شستن لباس های رنگی

1. همانطور که گفتیم در مرحله اول باید لباس ها را بر اساس رنگ جدا کنیم. اگر لباس های روشن و تیره را با هم می شویید، مطمئن شوید که لباس های تیره به لباس های رنگ پس نمی دهتد.

2. قبل از شستن لباس ها را وارونه کنید. قبل از شستن همه لباس ها به خصوص لباس های رنگی را وارونه کنید. فرقی نمی کند آن را با دست بشویید یا داخل ماشین لباسشویی بگذارید. این باعث کاهش تغییر رنگ و آسیب به لباس می شود.

3. از شوینده مناسب استفاده کنید. برخی از مواد شوینده ممکن است قدرت سفید کنندگی یا سفید کنندگی بالایی داشته باشند و لباس را تغییر رنگ دهند. برای شستن لباس های رنگی از یک شوینده مایع به نام شوینده تیره استفاده کنید که حاوی سفید کننده نباشد. شستشوی صحیح لباس های رنگی کمترین آسیب را به رنگ و بافت لباس وارد می کند.

شستن لباس های نو و رنگی

4. برچسب مراقبت از لباس را بخوانید. برچسب روی لباس می گوید که از کدام برنامه ماشین لباسشویی و در چه دمایی باید آن را بشویید.

5. دمای پایین بیشتر برای شستن لباس های رنگی مناسب است. در دماهای بالا رنگ الیاف لباس افزایش می یابد. لباس ممکن است در دراز مدت لکه دار شود. برای جلوگیری از این لک، آن را در دمای بالا نگه دارید.

قرار دادن لباس های رنگ شده در خشک کن ماشین لباسشویی باعث تثبیت رنگ روی لباس می شود. در حین آبکشی با آب سرد مقداری از رنگ را به لباس باز می گرداند.

چگونه لباس های تیره را بشوییم؟

1. لباس های تیره باید با آب سرد شسته شوند تا رنگ آن ها از بین نرود.

2. بهتر است از شوینده مناسب استفاده کنید. پودر شوینده برای لباس های تیره مناسب نیست زیرا ممکن است بعد از شستشو روی لباس ها اثر بگذارد.

3. اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید، آن را روی یک برنامه شستشوی کوتاه مدت تنظیم کنید. هر چه زمان شستشو کمتر باشد آسیب کمتری به لباس وارد می شود.

شستن لباس های نو و رنگی

4. قبل از خشک کردن لباس، آن را چک کنید تا اثری از مواد شوینده روی لباس نباشد.

5. اگر از خشک کن استفاده می کنید، کمترین دما را انتخاب کنید.

6. حواستان باشد که لباس در طولانی مدت زیر نور آفتاب قرار نگیرد. آفتاب شدید و طولانی باعث بور شدن لباس می‌شود.

شستن لباس های نو و رنگی

شستن لباس های نو و رنگی

لباس های جدید بیشتر از لباس های دیگر مستعد رنگ دادن هستند. بهتر است این لباس ها را جداگانه با آب سرد بشویید. قبل از شستن لباس ها را پشت و رو کنید تا رنگ‌دهی نشوند. قبل از شستشو تست لکه گیری انجام دهید یک پارچه سفید مرطوب روی لباس بزنید، اگر رنگی شد به این معنی است که لباس ها مستعد لک هستند.

لباس های رنگی بخش مهمی از کمد لباس ما هستند. پوشیدن لباس های رنگارنگ در حفظ روحیه ما و عزیزانمان بسیار موثر است. با رعایت نکات لازم برای شستن لباس های رنگی به بهترین نحو از لباس های خود مراقبت کنید. برای شستن لباس های رنگی چه نکاتی را رعایت می کنید؟

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *